Ubezpieczenie domu – na co zwrócić uwagę? Ubezpieczenie domu jedno lub wielorodzinnego to podstawa, gdyż w przypadku jakichkolwiek problemów ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, z którego będzie możliwe pokrycie kosztów naprawy lub zakupu nowego mieszkania. Ważne jest jednak, aby dokładnie czytać warunki, jakie przedstawia nam ubezpieczyciel w ogólnych warunkach ubezpieczenia domu, gdyż ich nieprzestrzeganie wiązać się może z odmową wypłaty odszkodowania.
Drzwi antywłamaniowe
Ubezpieczyć dom można od różnego rodzaju nieszczęść – włamania, zalania, pożaru i innych, które powodują trwałe uszkodzenia. W kwestii włamania warto zwrócić uwagę na to, że każdy ubezpieczyciel wymaga, aby dom wyposażony był w drzwi antywłamaniowe. Co więcej, nie wystarczy, że drzwi w sklepie oznaczone są jako antywłamaniowe. Muszą one spełniać wiele różnego rodzaju norm, dzięki którym rzeczywiście zabezpieczają one mieszkanie przed włamaniem. Bardzo często warunkiem ubezpieczenia domu jest także posiadanie odpowiednich zabezpieczeń na oknach. Jeżeli okna położone są zbyt nisko, co ułatwia potencjalnemu złodziejowi wejście do środka, ubezpieczyciel może odmówić objęcia ochroną ubezpieczeniową. Niestety, na tego typu niuanse należy zwracać uwagę już na etapie budowy domu. Dodatkowym obostrzeniem jest to, aby dom nie stał na nieogrodzonej przestrzeni. Jest to bowiem wabik na złodziei, który znacznie ułatwia im dotarcie do wnętrz mieszkania. Co więcej, brama wejściowa często również musi spełniać odpowiednie wymogi.
Uderzenie pioruna
Domy wolnostojące, w przeciwieństwie do większości bloków, nie są zabezpieczone przed uderzeniem pioruna podczas burzy. Właściciel musi zadbać o to, aby dom wyposażony był w piorunochron – jest to podstawowy wymóg, jaki stawiają ubezpieczyciele. Musi on oczywiście posiadać odpowiednie atesty i być zamontowany przez fachowca tak, aby dawał pewność ochrony. Piorunochron, choć generalnie powinien gwarantować bezpieczeństwo, może zawieść. Jeżeli dojdzie do uderzenia pioruna w dach budynku, ubezpieczyciel zwykle bada skutki tego zdarzenia. Podstawowym z nich jest oczywiście pożar, jednak może zdarzyć się także zawalenie części konstrukcji dachowej. Ubezpieczyciel sprawdzi zatem, jak zbudowany jest dach. Największą niezawodnością cechują się wiązary dachowe, które utrzymują wszystko co, z czego jest on zbudowany. Wiązary dachowe zwiększają odporność domu na działania zewnętrzne, takie jak między innymi pioruny, ale nie tylko. Najpopularniejszym rozwiązaniem są drewniane wiązary dachowe, które są powszechnie akceptowane przez ubezpieczycieli. Na konstrukcji dachu nie należy zatem oszczędzać i na etapie budowy domu warto zadbać o to, aby ekipa budowlana solidnie zamontować zarówno wiązary dachowe, jak i inne elementy, które budują dach.
Zalanie i pożar
Tak, jak wiązary dachowe chronią dachy, tak dobre fundamenty i piwnice chronią dół domu przed ewentualnym zalaniem. Zasada jest następująca – najlepiej unikać budowania domów na terenach, które są zagrożone powodziami. Niestety, może zdarzyć się, że i na terenach wyżynnych dojdzie do podtopień. Wtedy piwnice powinny zapewnić amortyzację dla domu. Zalana piwnica to mała szkoda w stosunku do zalanego mieszkania. Co więcej, warto zainwestować w studzienki kanalizacyjne, które mają za zadanie retencję nadmiaru wody. W przeciwnym razie ubezpieczyciel może zarzucić nam brak zachowania należytej staranności i dopuszczenie do powodzi. Skutkuje to odmową wypłaty odszkodowania. Przeciwieństwem zalania domu jest jego pożar, który jest wywołany przez czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Właściciel domu musi zadbać, aby nie doszło do pożaru wskutek działania czynników wewnętrznych, gdyż zwykle ubezpieczyciel odmawia wtedy wypłaty odszkodowania. Dom, w którym znajduje się piec gazowy jest szczególnie narażony. Właściciele muszą zadbać o to, aby był on na bieżąco sprawdzany przez fachowców. Ważny przegląd pieca to podstawa wypłaty odszkodowania. Co więcej, jeżeli na dachu znajduje się komin, to powinien być on czyszczony minimum dwa razy w roku. Zwykle jednak ubezpieczyciele żądają, aby miało to miejsce częściej.
Niezrozumiałe zapisy
Część osób, które chcą ubezpieczyć https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ocp-przewoznika/zabrze/ dom, nie rozumie, dlaczego wymagania stawiane przez firmy ubezpieczeniowe są tak wysokie. Większość z nich chce się bowiem zabezpieczyć przed koniecznością wypłaty odszkodowań klientom, którzy nie zachowują zasad należytej staranności w ochronie swojego domu. Warto zatem przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej dokładnie zapoznać się z warunkami wypłaty odszkodowania. Niestety, jeżeli nie zgadzamy się z zapisami umowy, nie należy jej podpisywać, gdyż zazwyczaj nie mamy możliwości wynegocjowania korzystniejszych dla siebie warunków. Pamiętać należy także o tym, że im wyższą zapłacimy składkę ubezpieczeniową, tym większe odszkodowanie w razie wypadku możemy otrzymać. Jeżeli ubezpieczyciel podważa prawo do wypłaty odszkodowania, możemy dochodzić swoich uprawnień na drodze sądowej, jednak procesy te zazwyczaj są bardzo czasochłonne i skomplikowane, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć i tym samym spełniać wszystkie warunki postawione przez ubezpieczyciela.
Full Polisa Łukasz Wnuk |
Promienna 33B |
05-200 Marki |
609 103 308 |
www.fullpolisa.pl/ |