Chirurgia plastyczna – przegląd najistotniejszych zalet i wad, o których warto pamiętać – na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat zyskała na popularności – i nic nie wskazuje na to, by trend wzrostowy właśnie pod względem zainteresowania nią miał się zmienić. Rozwój medycyny światowej sprawił, że przestała być postrzegana jako przywilej najbogatszych, a współcześnie sięgnąć po nią może praktycznie każdy. Czy jednak warto to robić? Z jakimi wadami operacji plastycznych należy się liczyć, a jakie zalety mogą płynąć z sięgnięcia po nie? O tym wszystkim postaramy się opowiedzieć w naszym artykule.
Zalety sięgania po chirurgię plastyczną
Chirurgia plastyczna dla wielu osób potrafi być wręcz zbawienna. Podczas gdy mnóstwo ludzi traktuje ją zaledwie powierzchownie, a osoby sięgające po nią uważa za poddające się niepotrzebnym fanaberiom, tak naprawdę potrafi ona uratować normalne życie. Najwięcej plusów dostrzega się w jej psychologicznych aspektach, co można uznać za paradoks – w końcu rzeczywiście radzi sobie wyłącznie z powierzchownością. Do największych zalet tego rodzaju chirurgii zaliczyć można:
- możliwość pozbycia się kompleksów – wielu ludzi już od urodzenia zmaga się z kompleksami, które nie pozwalają im rozwinąć skrzydeł, hamują psychicznie i sprawiają, że nie czują się komfortowo we własnej skórze. Chodzi tutaj zazwyczaj o niewielkie elementy budowy ciała, jak odstające uszy czy zbyt długi nos – rzeczy, które chirurgia plastyczna może poprawić w mgnieniu oka. Dzięki niej można więc polubić siebie i własne ciało;
- szansa na radzenie sobie z deformacjami powypadkowymi – chirurgia plastyczna tak właściwie nie powstała po to, aby sprostać „zachciankom” ludzi, a żeby radzić sobie z wszelkiego rodzaju defektami – zarówno tymi wrodzonymi, jak i tymi wywoływanymi przez różnego rodzaju wypadki. Jej zadaniem jest redukowanie (lub kompletne pozbywanie się) blizn i deformacji;
- radzenie sobie z chorobami – chirurgia plastyczna potrafi radzić sobie również z chorobami związanymi ze złą budową naszego ciała – na przykład krzywą komorą nosa, która może w negatywny sposób oddziaływać na nasze życie codzienne;
- wzrost pewności siebie – dzięki chirurgii plastycznej jesteśmy w stanie wyglądać tak, jak byśmy chcieli wyglądać (oczywiście z pewnymi granicami). Pozwoli nam to czuć się pewnie i świadomie własnej osoby. To z kolei może przekładać się zarówno na życie osobiste, w którym nie będziemy już nieśmiali i wycofani, jak i na życie zawodowe. Udowodniono bowiem, że wiele sukcesów w jego obrębie wynika właśnie z pewności siebie.
Chirurgia plastyczna – wady, z którymi musimy się liczyć
Choć chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny, w której wielu ludzi upatruje zbawienia, pozbycia się kompleksów oraz możliwości rozpoczęcia życia pełnego tolerancji do własnego ciała, nie należy ignorować wad płynących z sięgania po nią. Tą zdecydowanie najpoważniejszą jest koszt każdej z operacji – nawet jeśli będziemy chcieli zmodyfikować stosunkowo niewielką część naszego ciała, będziemy musieli liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy i choć nie jest to tak dużo, jak to było kiedyś, wciąż nie każdy będzie sobie w stanie na to pozwolić.
Chirurgia plastyczna nie jest też odgałęzieniem medycyny, na które może zdecydować każdy. Przeciwwskazania obejmują wszelkiego rodzaju choroby, zwłaszcza takie, które uniemożliwiają przebywanie pod narkozą. To właśnie skomplikowanie całego procesu dla wielu osób może być kolejną wadą – aby bowiem podjąć się modyfikacji własnego ciała, należy wpierw skonsultować się z lekarzem, potem przejść jak najbardziej szczegółowe badania, następnie przygotować się do zabiegu, jeśli tylko zostanie się do niego dopuszczonym(ą).
Operacja plastyczna jest czymś, co zawsze ingeruje w organizm ludzki – w mniejszym lub większym stopniu powodując jego obciążenie. Po każdym zabiegu należy przejść proces rekonwalescencji, nie zawsze przyjemny i bezbolesny.
Czy warto sięgać po chirurgię plastyczną?
Odkąd chirurgia plastyczna jest czymś dostępnym dla szerokiego grona odbiorców, budzi niemałe kontrowersje. Jedni uważają, że powinno się po nią sięgać tylko w ostateczności i w przypadku chorób lub szpecących człowieka deformacji ciała. Inni z kolei pochwalają używanie jej do spełniania własnych marzeń o ciele – nawet jeśli te nie są czymś wielkim i koniecznym do jak najszybszego zrealizowania. Aby jednak określić, czy po chirurgię plastyczną warto sięgać w naszym konkretnym przypadku, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wpłynie ona znacząco na komfort naszego życia. Jeśli tak, nie wahajmy się na nią postawić – zwłaszcza, że nie wiąże się to z żadnym ryzykiem.
Podsumowanie
Chirurgia plastyczna jest działem medycyny, po który sięga się coraz częściej. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w dzisiejszych czasach wygląd stał się niezwykle istotną przywarą człowieka, która nie tylko pcha go ku jego polepszaniu, ale też potrafi wprowadzać w kompleksy, z którymi ludzie starają się walczyć. Niezależnie od tego, jaka jest nasza motywacja w sięganiu po nią, żyjemy w dobrych czasach właśnie na to – operacje są nie tylko bardziej powszechne, ale i znacznie tańsze, aniżeli jeszcze kilkanaście lat temu. nie wahajmy się po nie sięgnąć, zawsze jednak sprawdzając, czy kwalifikujemy się do nich i czy będą one dla nas czymś bezpiecznym.