Badania geotechniczne – kiedy trzeba je wykonać i dlaczego zawsze warto? Budowa domu to duże przedsięwzięcie, składające się z wielu etapów i wielu oddzielnych działań. Aby mieć to wszystko pod kontrolą, potrzebujemy dużo wiedzy i dobrze zaplanowanych odpustów. Zanim rozpoczniemy budowę czeka nas szereg formalności. Początkiem inwestycji jest właśnie załatwienie różnego rodzaju licencji. Ponadto, zanim położymy podwaliny, musimy odpowiednio przeanalizować samą fabułę. Tematem niniejszej pracy będą badania geotechniczne. Odpowiemy również na pytanie, kiedy wymagane jest badanie gruntu budowlanego.
Co to jest badanie gleby?
Usługi geologiczne pozwalają nam określić parametry gruntu, na którym chcemy wybudować nasz dom. W końcu składa się z dużej ilości bardzo ciężkiego materiału budowlanego, dlatego ważne było, aby nie stwarzał zagrożenia dla mieszkańców. Ten dom ma wiele planów w tym m.in. Załadowanie go spowoduje . Z punktu widzenia inwestora ważne są takie aspekty jak głębokość retencji wód gruntowych. Przepuszczalność gruntu to również aspekt, który można odczytać za pomocą badań geotechnicznych.
O co im chodzi? Wykonaj odczyty warunków wodnych i gruntowych, korzystając z odpowiednich otworów geologicznych. Podają przykłady, na podstawie których można uzyskać informacje takie jak: rodzaje gleb na powierzchni działek, poziomy wód gruntowych (i różnice w zależności od różnych czynników zewnętrznych) czy rozmieszczenie różnych typów gleb w zależności od głębokości zalegania. Dalsza analiza badań geologicznych daje odpowiedź na pytanie, czy w danym miejscu można wznieść budynek zgodnie z założeniami. Jednocześnie zdobądź cenne informacje o tym, jaki rodzaj fundamentu można zastosować w danej lokalizacji, aby budynek był bezpieczny i mógł stać w danym miejscu przez wiele lat bez pogorszenia parametrów użytkowych.
Techniczne aspekty badań gleby
Nie jest to tematem tego artykułu, ale krótki opis pozwoli lepiej zrozumieć badania inżynierii geotechnicznej. Analiza będzie wiarygodna, jeśli zostaną wykonane co najmniej 3 otwory geologiczne. Jednocześnie nie zapominaj, że ich głębokość powinna być co najmniej o 2 m większa niż najgłębszy punkt fundamentu. Część informacji uzyskuje się bezpośrednio z pobranych próbek i poddano dalszej analizie w laboratorium, dzięki czemu można wywnioskować dalsze właściwości gleby. Oprócz rzeczywistych wierceń geologicznych czasami przeprowadza się wykrywanie w celu uzyskania dodatkowych informacji.
Kiedy wymagane są badania geotechniczne do uzyskania pozwolenia na budowę?
Dzięki powyższym informacjom wiemy, że badania geotechniczne mogą dostarczyć wielu cennych informacji, które mogą prowadzić do prawidłowej budowy domu. Przed 2012 rokiem badanie było wskazówką i nie było prawnie konieczne. Jednak teraz sprawy mają się trochę inaczej. Przede wszystkim należy stwierdzić, że ziemia należy do jednej z trzech kategorii geotechnicznych.
W przypadku zabudowy kwalifikowanej pierwszej kategorii wystarczy poprosić o opinię geotechniczną zgodnie z wymogami prawnymi. To są wymagania minimalne, nie ma tutaj większych ograniczeń. Najczęściej dotyczy to domów jednorodzinnych, niezależnie od tego, czy są podpiwniczone, czy nie. Druga kategoria geotechniczna dotyczy przede wszystkim większych obiektów. Najczęściej łączy się to z trudniejszymi warunkami gruntowymi. W takich przypadkach często konieczne jest wykonanie głębszych fundamentów lub dodatkowych elementów konstrukcyjnych, takich jak słupy czy konstrukcje oporowe.
Pamiętajmy, że w przypadku drugiej kategorii geotechniki konieczne jest wykonanie bardziej szczegółowego badania geologicznego, które obejmuje ilościową i jakościową ocenę warunków oraz analizę danych geotechnicznych. Trzecia kategoria obejmuje budynki, które są najtrudniejsze do wzniesienia z punktu widzenia konstrukcji i analizy gruntu. Dotyczy to głównie drapaczy chmur, budynków o głębokości do jednej kondygnacji, tuneli czy dużych zakładów przemysłowych. W takich przypadkach konieczne jest wykonanie pełnej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej.
Wnioski
Pomijając aspekty prawne, po zakupie działki należy wykonać badanie geotechniczne. Dom to poważna inwestycja i nie ma sensu ryzykować na niestabilnym gruncie. Uchroni Cię to przed stosunkowo powszechnymi, ale poważnymi błędami. W rzeczywistości piwnice nadal występują na obszarach o wysokim poziomie wód gruntowych. Mapy geologiczne czy opinie sąsiadów również dostarczają pewnych informacji w tej kwestii, ale dopiero badania geologiczne mogą nam przybliżyć rzeczywistą sytuację. Z ogólnego punktu widzenia (dla budowy domu) nie jest to znacząca część kosztów.