Cellulit – co należy o nim wiedzieć? Cellulit jest często określany jako „skórka pomarańczy”, ponieważ faktura tej zmiany skórnej właśnie ten owoc przypomina. Cellulit powstaje wtedy, kiedy pod skórą gromadzi się zbyt dużo tłuszczu lub wody. Problem ten najczęściej pojawia się u kobiet, ponieważ powstawanie cellulitu jest związane z nadmiarem estrogenów w organizmie, zatem rzadko powstaje to u mężczyzn.
Skąd się bierze cellulit? Co sprzyja jego powstawaniu? Jak się go pozbyć? Na te i inne pytania spędzające wielu kobietom sen z powiek odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z jego treścią.
Czym jest cellulit?
Cellulit jest zniekształconą tkanką tłuszczową, która powstaje pod skórą i jest widoczna jako nieestetyczne zgrubienia. Do jego powstawania przyczynia się przede wszystkim zaburzone mikrokrążenie, kiedy to toksyny nie są w sposób odpowiedni odprowadzane i zaczynają gromadzić się w tkance tłuszczowej, która w wyniku tego zaczyna się rozrastać i nacierać na tkankę łączną. Skutek jest taki, że tłuszcz zbiera się w grudki. Powodem pojawiania się cellulitu są również żeńskie hormony płciowe, czyli estrogeny. Najczęściej „skórka pomarańczy” powstaje na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach. Może pojawić się u kobiety w każdym wieku, niezależnie od jej wagi.
Co może przyczynić się do pojawienia się cellulitu?
Na powstawanie cellulitu, oprócz estrogenów, mają wpływ czynniki związane ze zbyt małą aktywnością fizyczną oraz niewłaściwą dietą . Kiedy często spożywa się słodycze, nadmiar soli, gazowane napoje, przetworzoną żywność oraz tanie mięso, często nafaszerowane antybiotykami, to ryzyko pojawienia się cellulitu znacznie się zwiększa. Palenie papierosów, częste spożywanie alkoholu, noszenie ciasnych ubrań, butów na wysokich obcasach oraz siedzący tryb życia to kolejne czynniki mogące wywołać cellulit.
Jak zlikwidować cellulit?
Mogłoby się wydawać, że pozbycie się cellulitu jest bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Nic bardziej mylnego. Wystarczy chęć pracy i zmiana trybu życia, a także świadomość tego, że należy spodziewać się efektów dopiero po kilku miesiącach, a całkowitego zniknięcia problemu dopiero po kilku latach. Cellulitowi łatwiej zapobiegać, niż go leczyć. Jeżeli można już jednak dostrzec zmiany gołym okiem, to wtedy należy od razu podjąć walkę, aby pozbyć się niechcianej zmiany skórnej. Jeżeli zmiany staną się twarde, to nadanie skórze dawnej gładkości było znacznie trudniejsze.
Aby rozpocząć walkę z cellulitem, należy przede wszystkim wprowadzić zbilansowaną dietę – usunąć z niej niezdrową żywność i zamienić ją na produkty bogate w błonnik i witaminy. Warto wybierać pełnoziarniste pieczywo, chude ryby, owoce i warzywa oraz różne kasze. Niezwykle istotne jest też picie dużej ilości wody, aby nawadniać organizm. Woda usuwa toksyny z organizmu, dlatego jej picie jest niezwykle istotne. Warto również pić ziołowe herbaty oraz yerba mate. Bardzo ważna jest również aktywność fizyczna. Jeżeli do tej pory mieliśmy siedzący tryb życia, to na początek można zacząć chodzić na codzienne spacery i wykonywać proste ćwiczenia.
Profesjonalne zabiegi i masaże
Dla osób borykających się z cellulitem polecane są także masaże limfatyczne z użyciem ostrej szczotki, rękawicy bądź masażera ze specjalnymi wypustkami. Przywracają one jędrność skóry i przyspieszają usuwanie toksyn. Chińskie bańki efektywnie rozbijają zbitą w grudki tkankę tłuszczową. Te dwie procedury można bez problemu wykonywać w warunkach domowych. Jeżeli jednak takie sposoby nie okażą się wystarczająco skuteczne, to warto wybrać się do profesjonalnych gabinetów i zdecydować się na zabiegi minimalnie inwazyjne bądź też nieinwazyjne. Do pierwszej grupy zaliczamy mezoterapię igłową, lipolizę iniekcyjną i jonoforezę. Do drugiej natomiast należy zabieg mezoterapii bezigłowej, velashape oraz endermologia.
Polecamy uwadze:
Jaki mam rodzaj cellulitu?
Aby sprawdzić, z jakim rodzajem cellulitu się borykamy, można wykonać prosty test w warunkach domowych. Tuż pod pośladkami należy chwycić fałd skóry w palce i ją ścisnąć. Następnie należy ją dokładnie obejrzeć i jeżeli jest ona nabrzmiała, w białawym kolorze, a palce się w niej wręcz zagłębiają, to znaczy to, że cellulit powstał w wyniku zatrzymania się wody w organizmie . Jeżeli skóra natomiast boli przy naciskaniu, jest nierówna i widoczne są w niej jasne grudki, to cellulit jest wynikiem nagromadzenia się pod skórą nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Cellulit czy cellulitis?
Wiele osób myli ze sobą pojęcie cellulitu i cellulitu, ponieważ oba te terminy brzmią podobnie, jednak mają zupełnie odmienne znaczenie. Słowo cellulit odnosi się to nierównomiernego rozłożenia tkanki tłuszczowej, jak już wyżej wspomniano. Cellulitis jest natomiast chorobą, która powstaje w wyniku zapalenia tkanki łącznej leżącej pod skórą. Schorzenie to jest wywoływane przez bakterie atakują tkankę łączną, ścięgna oraz powięzi mięśniowe. Nieleczony cellulitis może być groźny dla organizmu oraz pozostawia nieestetyczne blizny. Ponadto, infekcja może rozprzestrzenić się na mięśnie. Chorobę tę leczy się za pomocą antybiotyków.
M-estetica medycyna estetyczna |
Aleja Komisji Edukacji Narodowej 21/lok U7 |
02-797 Warszawa |
666404584 |
www.m-estetica.pl |