Choroby zębów i przyzębia uderzają w każdym wieku. Są to złożone i niewygodne przyczyny. Jest to poważny problem zdrowotny, który nieleczony może prowadzić do utraty zębów. Jakie są najczęstsze choroby zębów i przyzębia? Kiedy powinienem iść do dentysty?
Zapalenie przyzębia i jego konsekwencje
Paradontoza to choroba, która może dotknąć ludzi w każdym wieku. Nazywany również paradontozą, atakuje tkanki i dziąsła wokół zębów. Głównymi przyczynami tego są zła higiena jamy ustnej i wysokie spożycie słodkich pokarmów. Jeśli nie myjemy zębów, na ich powierzchni odkładają się osady, które z czasem mogą zamienić się w kamień nazębny. Jej powierzchnię zamieszkują chorobotwórcze bakterie wywołujące stany zapalne. Najczęstsze objawy zapalenia przyzębia to samoistne krwawienie, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, odsłonięte szyjki i nieświeży oddech.
Jeśli zauważymy którykolwiek z powyższych objawów, warto udać się do dentysty. Kontrolowanie stanu jamy ustnej w gabinecie dentystycznym przynajmniej co sześć miesięcy jest niezbędne, aby zapobiec tej chorobie. We wczesnych stadiach paradontozy czyszczenie zębów kamieniem wykonanym przez lekarza jest skutecznym podejściem zachowawczym. Absolutnym minimum jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych i dokładne mycie zębów i języka co najmniej dwa razy dziennie. Ponadto co pół roku powinniśmy odwiedzać naszego dentystę na zabieg piaskowania zębów, ponieważ nieleczona paradontoza może prowadzić do utraty zdrowych zębów.
Przerost dziąseł
Stan dziąseł znacząco wpływa na jakość życia. Mogą zarastać z powodu stosowania niektórych leków i hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Cechą przerostu dziąseł są zmiany patologiczne w obrębie dziąseł, którym nie towarzyszy utrata kości wyrostka zębodołowego. Jama gębowa spuchła, od bladoróżowej do ciemnoczerwonej, a nawet sina. Krwawienie podczas jedzenia i szczotkowania.
Przed leczeniem przerostu dziąseł należy zdiagnozować przyczynę jego wystąpienia. Obrzęk lub zwiększone krwawienie może być pierwszymi objawami choroby ogólnoustrojowej w naszym organizmie. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dentysty w celu ustalenia przyczyny choroby. W przypadku zaawansowanych zmian stomatolog zdecyduje, czy zastosować leczenie laserowe, czy interwencję chirurgiczną. Aby uniknąć przerostu dziąseł, należy dokładnie myć zęby i nie zapominać o nitkowaniu zębów między zębami. Zaleca się płukanie jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty.
Torbiel zębowa
Torbiel zębowa to widoczna zmiana, której torebka nabłonkowa wypełniona jest płynem. Najczęściej pojawiają się na obszarze szczękowo-twarzowym. Mogą rozwijać się bez dyskomfortu i można je wykryć na zdjęciach panoramicznych zębów. Ból i obrzęk pojawiają się, gdy pojawiają się oznaki stanu zapalnego w postaci torbieli. Ich bezpośrednią przyczyną jest stan zapalny tkanek otaczających ząb, czyli bakterie, które z powodu próchnicy przedostają się do korzenia przez kanał zębowy.
W większości przypadków dentyści decydują się na ich chirurgiczne usunięcie. Operacja peelingu torbieli zwykle skutkuje usunięciem zęba lub usunięciem korzenia. Torbiele o średnicy poniżej 8 mm są leczone endodontycznie. Po zabiegu usunięcia torbieli dentysta zwykle przepisuje pacjentowi antybiotyki. Nieleczone torbiele mogą prowadzić do wzrostu stanów chorobowych. Zęby rozluźniają się i zaczynają wypadać.
Zapalenie miazgi
Zapalenie miazgi jest wynikiem nieleczonej próchnicy. Objawia się bólem odczuwanym najpierw podczas jedzenia zimnych napojów i słodyczy. W zaawansowanych stadiach ból utrzymuje się i nawraca nawet w pozycji leżącej. To pulsujące i bardzo niepokojące. Pojawiają się również objawy takie jak ból głowy, ból gardła, a nawet gorączka. Jeśli udamy się do dentysty w pierwszym stadium zapalenia miazgi, może on zmniejszyć ból i obrzęk usuwając próchnicę i stosując leczenie zachowawcze. Jeśli odłożymy wizytę w gabinecie dentystycznym, procesu zapalenia miazgi nie da się wyleczyć. Usunięcie próchnicy nie przyniesie ulgi, a uszkodzoną miazgę należy całkowicie usunąć.
Niestety ból spowodowany zapaleniem miazgi jest często pomijany przez pacjentów. Konsultacja we wczesnych stadiach zmian martwiczych umożliwia stomatologowi wdrożenie odpowiedniej formy leczenia i zapobieganie poważnym powikłaniom. Konsekwencją martwicy miazgi może być powstawanie torbieli, przetok, ziarniniaków oraz powstawanie ropni i zapalenia okostnej. Jeśli bakterie dostaną się do krwiobiegu, możemy dostać zapalenia mięśnia sercowego, a nawet sepsy.
Podobnie jak w przypadku innych schorzeń stomatologicznych, dbanie o jamę ustną i częste kontrole w gabinecie dentystycznym mogą pomóc w zapobieganiu zapaleniu miazgi.