Czy wiesz ile kosztuje sublimacja? Sublimacja jest techniką druku tkanin oraz także dzianin poliestrowych. Polega ona na wchłanianiu farby pod postacią pary przez same włókna materiału. Pomimo tego, że technika ta jest bardzo znana, to mamy wątpliwości ile kosztuje sublimacja? Poznajmy wszelkie szczegóły.
Wybierz odpowiednią firmę
Aby móc zorientować się w temacie ile kosztuje sublimacja, musimy najpierw wybrać dobrą firmę oferującą tego typu usługi. Tak naprawdę konkurencja na rynku jest olbrzymia. Wybierzmy taką firmę, która nie tylko posiada pozytywne opinie, ale także używa wysokiej jakości ploterów drukujących oraz oczywiście dobrej jakości farb. Przenoszenie nadruku bezpośrednio z papieru na materiał powinno być wykonane na wydajnym kalandrze. Sprzęt oczywiście jest dobierany do każdego ze zleceń. Najczęściej firmy na prasach wykonują małe nadruki. Z kolei na kalandrach rolowe wydruki. Natomiast do wydruków bezpośrednich stosowane są już specjalistyczne plotery. Takie technologie są wykorzystywane głównie do samego druku flag. Plotek od razu zadrukowuje tkaninę. Po zakończonym druku tkanina stabilizowana jest w dwustu stopniach. Bardzo ważne jest także to, aby wybrać firmę, w której pracują także graficy. Firma musi oferować obróbkę graficzną, a graficy służą nam we wszystkim pomocą.
Na czym polega sam proces?
Wbrew temu, co może się wydawać sublimacja naprawdę nie jest skomplikowana. Druk zawsze przebiega dwuetapowo. W pierwszym kroku grafika jest nanoszona w lustrzanym odbiciu na papier specjalny, a w późniejszym kroku pod dużym naciskiem oraz przy temperaturze dwustu stopni przenoszona jest z papieru na materiał. Wówczas farba pod bezpośrednim wpływem wnika w miejscu dokładnie określonym. Uzyskujemy dzięki temu niezmiernie wysoką oraz także fotograficzną rozdzielczość. Farba pod wpływem odpowiedniej temperatury paruje, a takowa forma jest natychmiast wchłaniana poprzez włókna poliestru. Oczywiście musimy zaznaczyć, że nadruk jest nadrukiem wieczny. Nie spierzemy go pod wpływem temperatury czy też w sposób mechaniczny. Co więcej także nie blaknie pod wpływem światła. Bardzo ważną informacją jest także sam fakt, że sublimacja nadaje się do mieszanych dzianin. Chodzi o koszulki wykonane w 50 procentach z dzianiny i w 50 procentach z poliestru. Przyjmują one farbę w połowie powierzchni, a sam nadruk będzie sprawiał jakby wrażenie spranego. Możemy określić go jako nadruk w stylu „vintage”. W całym procesie jest bardzo ważny również wybór grafiki. Może tego dokonać klient czy też zlecić tę czynność firmie, której zleca nadruki. Oczywiście projekty graficzne muszą spełniać określone wymagania. Nie będziemy o tym mówić, ponieważ po pierwsze są to stricte dane techniczne, a po drugie każda firma ma inne wytyczne. Podejmując współpracę z daną firmą zostaniemy o wszelkich szczegółach poinformowani.
Zalety oraz wady sublimacji
Zacznijmy od przyjemniejszej kwestii, a więc od zalet sublimacji. Pierwszą zaletą jest kwestia tego, że sublimacja jest odpowiednią metodą nawet do nakładów małych czy też do znakowania indywidualnego. Mowa chociażby o przykładzie każdej koszulki z innym numerem oraz innym nazwiskiem na plecach. Sublimacja oferuje również bardzo wysoką rozdzielczość nadruków. To oczywiście 300 dpi (punkty na cal). Ponadto mamy do czynienia z nieograniczoną liczbą kolorów. Firmy drukują czterema kolorami (tak zwany CMYK). Kolory te naprawdę się bardzo dobrze przenikają. Jednak jednocześnie nie mamy efektu „ziarnistości”. Ostatnią zaletą równie ważną jest trwałość nadruków. Uzyskane nadruki są odporne na światło, działania mechaniczne oraz także temperaturę. Materiał na pewno nie zwiększy swojej objętości. Pozostaje wciąż „oddychający” oraz przewiewny. Nie ma produktów, technik, ani też niczego innego idealnego, co by nie miało jakiś określonych wad. Niestety nie ma tak kolorowo, jakbyśmy tego chcieli. Otóż sublimacja jest odpowiednia jedynie do tkanin oraz poliestrowych dzianin lub też takich, w których jest poliester na wierzchu a od spodu znajduje się bawełna.
Ile kosztuje sublimacja?
Przyszła pora, aby odpowiedzieć sobie na pytanie ile kosztuje sublimacja? Oczywiście cena jest zależna od firmy, z którą podejmiemy współpracę. Czy jesteśmy w stanie określić przynajmniej przybliżoną cenę? Jak najbardziej tak. Cena za wydruk jest zawsze podana za metr kwadratowy. Wynosi między 5 a 8 złotych netto. Oczywiście na rynku znajdziemy zarówno firmy oferujące ceny nieco niższe, jak i także mające w cenniku ceny za usługi ponad kwotę ośmiu złotych netto za m2. W cenie powyższej jest zawarty już koszt sublimacyjnego papieru oraz także druku w rozdzielczości wysokiej. Cena również zależy od wzoru oraz zużycia far, mieści się jednak zwykle w przedziale między 6 a 7 złotych netto za metr kwadratowy. Jesteśmy w stanie podać koszt dokładnie w momencie przyjęcia samego zlecenia. Oczywiście podejmując współpracę z daną firmą należy uzgodnić termin. Wszelkie prace najczęściej wykonywane są w przeciągu czterdziestu ośmiu godzin. W przypadku obłożenia dużego pracą, termin może zostać wydłużony nawet do siedemdziesięciu dwóch godzin, ale o tym firma informuje nas jeszcze przed przyjęciem danego zlecenia.