Domy z bali – dzisiejsze czasy to z pewnością okres wielkiego rozwoju technologii w budownictwie. Co chwila zaczyna się nowa budowa dosłownie za płotem, a obserwować możemy coraz to nowocześniejsze trendy jak na przykład panele słoneczne.
Kiedy pracowałem jeszcze w firmie budowlanej to pamiętam, że kilka razy budowaliśmy dom przy użyciu materiałów, które były lekkie i dużo bardziej efektywne a niżeli te stare.
W dodatku rozwój narzędzi i techniki, jaką posługują się budowniczy wręcz nakłania inwestorów do nowoczesności. Ja osobiście jednak wolę połączyć nowoczesność z odrobiną stylu i old school’u. Mam tu na myśli domy z bali, chyba większość z was widziała jak tak owe wyglądają. Duże, okrągłe, drewniane bale ułożone jeden na drugim tworzą elewację budynku. W przeszłości takie ułożenie drewnianych belek łączonych jedynie w rogach nazywano konstrukcją wieńcową i za chwilkę, co nieco o niej opowiem, ponieważ to ona powinna kojarzyć nam się z hasłem domy z bali. Historia wyżej wymienionej konstrukcji jest bardzo długa i znana była w czasach określanych, jako prehistoria, a więc tak daleko nie będziemy się cofać. Wystarczy wiedzieć, że budowanie w takiej tradycji stosuje się w Polsce głównie na obszarach z bogatą tradycją ciesielską takich jak na przykład Podhale. Jeżeli chodzi o jej rozpowszechnienie za granicami Polski to znana jest bardzo dobrze w Rosji, Białorusi i Ukrainie.
Jak wygląda taka ściana wspomniałem już wcześniej, drewniane belki jedna na drugiej łączone na zamkach w narożach budynku, wystające końce nazywane ostatkami w zależności od budowniczego oraz decyzji inwestora czasami są obcinane na równo z narożem domu. Kształt belek jest zróżnicowany, jednak nie zmienia to nic w nazewnictwie konstrukcji. Możemy zaobserwować konstrukcje z wykorzystaniem belek kwadratowych, tak zwanych połowizn oraz okrąglaków, czyli takich, z jakimi kojarzy nam się nazwa domy z bali. Osoby z bujną wyobraźnią przestrzenną mogą szybko sobie wyobrazić taką budowę i zapytać jak to się dzieje, że te belki się nie przesuwają. Otóż zabezpiecza się je przed takim niepożądanym przesuwaniem tak zwanymi tyblami, czyli na ogół dębowymi kołkami, za których pomocą łączy się za sobą owe belki. W dawnych czasach szczeliny między belkami uszczelniało się wysuszonym mchem, a z czasem zaczęto stosować coraz to nowsze materiały takie jak na przykład słomę. W dzisiejszych czasach belki nie wymagają takiego uszczelnienia, ponieważ są idealnie spasowane a dodatkowo w miejsce połączenie kładzie się cienką warstwę specjalnego sylikonu i maskuje go ozdobnym sznurem. Ściany domu z bali stawiane są na murowanych z cegły lub kamienia fundamentach, a od drewna izoluje się je za pomocą papy.
Sprawdź koniecznie:
Papa jest to materiał budowlany stosowany na szeroką skalę w dzisiejszym budownictwie i służy on do wykonywania przeciwwodnych oraz przeciwwilgociowych izolacji elementów budowli. Jest to po prostu osnowa z włókna szklanego lub poliestrowego pokrywa smołą lub masą asfaltową. Wracając do budynku, kiedy mamy ściany to ostatnia belka na samej górze nazywana balem oczepowym stanowi podporę dla belek stropowych, czyli tak zwanych krokwi lub w niektórych regionach Polski kozłów. Ściany wewnętrzne łączy się z zewnętrznymi na półteowy zamek w jaskółczy ogon. Jaskółczy ogon jest to taki motyw ozdobny w kształcie dwóch ćwierćkół odwróconych łukami do siebie. W przypadku stosowania belek o małej szerokości długie ściany mają tendencję do wypaczania się. Aby temu zapobiec stosuje się, co 3-4 m (najczęściej w połowie rozpiętości ściany) pionowe, obustronne kleszcze, tzw. lisice, ściągnięte ze sobą śrubami. Tak mniej więcej wygląda konstrukcja wieńcowa, która jest wykorzystywana przy budowie domów z bali. Popularność takich budowali w Polsce w ostatnich czasach rewolucjonizuje rynek budowlany i chociaż dookoła nie brakuje domów w nowoczesny stylu to takie oldschoolowe domy również cieszą się popularnością. Do najważniejszych cech tych domów, które podobają się inwestorom są.
Ekologia, ekonomia oraz piękno zamknięte w prostocie. Domy z bali są niezwykle stabilne, wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Są także niezwykle ekonomiczne – zarówno na etapie ich budowania, jak i eksploatacji. Poza tym według mnie w połączeniu z odrobiną nowoczesności i wyposażeniem takiego domu właśnie w nowoczesne RTV i AGD możemy zyskać naprawdę oryginalny a zarazem elegancki i klasyczny wystrój domu. W dodatku budowa takiego domu trwa dosłownie kilka tygodni, więc bardzo szybko. Jedyne słowo, jakie ciśnie mi się na usta w celu opisania takiego domu to po prostu obłędny. Według mnie domy z bali kojarzą się ludziom z ciepłem, przytulnością brakiem takiej surowości i przede wszystkim z naturą, której zawsze chcemy być blisko. Poza tym lepiej według mnie wygląda taki dom w porównaniu z surową cegłą tynkiem czy pustakiem. Jesteśmy już przy końcu tego artykułu, który miał wam po krótce przedstawić domy z bali. Według mnie każdy powinien poznać temat domów z bali i w pewnym stopniu się nim zainteresować. Chciałbym również podziękować Ci za czas i atencję poświęcone na ten artykuł, a także zasugerować Ci abyś zagłębił się w temat tych naturalnych domostw i poczytał o ich plusach w internecie.