Dysk SSD – hit czy kit? Komputer to niesamowite urządzenie, które ułatwia nam wykonywanie wielu podstawowych czynności. Do takowych bez wątpienia możemy zaliczyć chociażby opłacanie rachunków, zakupy online, naukę, udział w kursach i szkoleniach. Dla dużej części użytkowników tego sprzętu jest to podstawowe narzędzie pracy, m.in. informatyk dzięki komputerowi jest w stanie pisać skomplikowane programy.
Jednakże aby PC (Personal Computer) mógł działać, musi posiadać odpowiednie podzespoły. Do podstawowych można zaliczyć procesor, kartę graficzną, płytę główną, pamięć RAM, kartę sieciową, kartę sieciową i… dysk twardy. Wbrew pozorom ten ostatni jest jednym z istotniejszych, bez którego uruchomienie urządzenie nie byłoby możliwe.
Dysk twardy- czym jest i jaką funkcje pełni?
Często korzystamy z urządzeń elektronicznych, nie mając pojęcia na jakiej zasadzie działają. Jest to złe podejście, gdyż znając budowę i funkcjonowanie całości, niektóre awarie jesteśmy w stanie naprawić na własną rękę, gdyż nie należą do najpoważniejszych. Podobnie jest w przypadku komputera. Tak więc dysk twardy jest to urządzenie, które służy do gromadzenia danych użytkownika. Należą do nich chociażby filmy, zdjęcia, animacje, gry, programy a także system operacyjny. Umożliwia także zapisywanie i odczytywanie wszystkich rodzajów plików elektronicznych w sposób nieulotny, co oznacza, że dane bez naszej ingerencji w żaden sposób same „nie znikną”. Współczesne dyski twarde charakteryzują się ogromną pojemnością, dzięki czemu jesteśmy w stanie posiadać wiele potrzebnych nam plików, bez konieczności usuwania ich. Wraz z rozwojem technologii również prędkość zapisywania i odczytywania danych znacznie się zwiększyła
Dysk twardy SSD, czym się charakteryzuje?
Ostatnio coraz popularne stają się dyski typu SSD. Dlaczego stają się tak pożądane przez użytkowników? Przede wszystkim dzięki nim nasz komputer stacjonarny lub laptop działa zdecydowanie szybciej, niż byłoby to w przypadku starszych dysków HDD. Dodatkowo nie wydają żadnych dźwięków, są niezwykle ciche i co ważne- dzięki nim komputer zużywa zdecydowanie mniej energii. Dyski SSD wyróżniają się także budową, gdyż nie mają żadnych ruchomych części. Nie przekonały was wcześniejsze argumenty? Warto także zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny element. Możemy na nim zainstalować nasz system operacyjny, dzięki czemu komputer będzie działał zdecydowanie szybciej, niż miało to miejsce do tej pory. Dodatkowo ich dostępność i ilość egzemplarzy na dzień dzisiejszy jest na tyle duża, że każdy potencjalny użytkownik znajdzie to, czego szuka i zaspokoi swoje potrzeby.
Rodzaje dysków SSD
Z reguły wyróżnia się 4 rodzaje dysków SSD. Pierwszy z nich to dysk PCI-Express SSD. Charakteryzuje się największą wydajnością spośród wszystkich innych, niestety co za tym idzie, cena tego urządzenia również jest najwyższa. Prędkość wymiany danych jest zależna od szybkości gniazda PCI-E, które pozwala także na instalację kart rozszerzeń na płycie głównej. Kolejnym typem dysku SSD jest mSata SSD (Mini-Sata). Są niewielkich rozmiarów, dlatego swoje zastosowanie mają w urządzeniach typu notebook i laptop. Trzecim rodzajem jest dysk SSD 2,5″. Nie da się ukryć, że w obecnej chwili są najbardziej pożądane przez osoby korzystające z komputerów. Są lekkie, niewielkich rozmiarów, odpowiednio szybkie- spełniają wszystkie wymagania dobrego nośnika danych. Najczęściej wybierane są dyski SSD o pojemności 500 gigabajtów, co umożliwia zarówno zainstalowanie systemu operacyjnego, jak i przechowywanie wszystkich niezbędnych danych. Warto także wspomnieć o zewnętrznych dyskach, dzięki którym w skuteczny sposób jesteśmy w stanie rozszerzyć pamięć naszego komputera.
Dysk twardy SSD vs HDD – zalety i wady
Wielu użytkowników wciąż zastanawia się, który dysk twardy będzie dla nich optymalnym rozwiązaniem- SSD czy HDD. Nie jest to łatwa decyzja, dlatego, że każdy z tych typów ma zarówno swoje plusy i minusy o których powinniśmy wspomnieć. Warto wcześniej powiedzieć co nieco na temat dysków HDD. Jest to klasyczny rodzaj dysku, dane zapisywane są na wirujących magnetycznych talerzach. Podobnie jak w przypadku SSD- umożliwiają zapisywanie i odczytywanie danych. Ich ogromną zaletą jest to, że posiadają bardzo duże pojemności. Jako ciekawostkę można dodać, że największy dysk twardy na dzień dzisiejszy posiada aż 30 terabajtów pamięci, czyli 30 000 gigabajtów! Umożliwia to przechowywanie niewiarygodnie dużej ilości danych. Dodatkowo są znacznie tańsze od SSD, jednakże co za tym idzie są wolniejsze, bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia oraz znacznie głośniejsze. Tak więc powinny być odpowiednie dla mniej wymagających użytkowników, a także dla starszych modeli komputerów. Jeśli chodzi o dysk twardy SSD ich ogromną zaletą jest szybkie odczytywanie i zapisywanie danych. Dodatkowo są niezwykle ciche oraz zużywają mniej energii niż HDD. Warto również wspomnieć o tym, że są bardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Niestety także znacznie droższe i z reguły posiadają mniejsze pojemności.