Prowadzenie lombardu to dla niektórych niewyobrażalnie trudne zajęcia, inni zaś uważają go za żyłę złota. Pożyczki pod zastaw nie cieszą się dobrą sławą. Powodem jest wysokie oprocentowanie oraz prowizje, jakich wymaga lombard. Ile może zarobić lombard? Czy można się na nim dorobić dobrych pieniędzy? Odpowiadamy.
Jak działa lombard?
Na początku wyjaśnijmy, na czym w ogóle polega działalność lombardu. To właśnie z niej wynika, na czym tak naprawdę lombard zarabia. Otóż lombard udziela pożyczek pod zastaw lub dokonuje tak zwanego skupu za gotówkę. Klient przynosi do lombardu pewną rzecz, którą chce zastawić. W zamian za nią otrzymuje pieniądze, które oczywiście są jeszcze odpowiednio oprocentowane. Dlaczego? Ponieważ pieniądze te są pożyczką. Lombard owszem, działa jako punkt sprzedaży, ale również udziela pożyczek pod zastaw. W związku z tym pożyczka jest oprocentowana i nałożona jest na nią prowizja. Czasami lombard nalicza również dodatkowe opłaty, na przykład ubezpieczenie. Co możemy zastawić? Generalnie wszystko, co akceptuje dany lombard. Złoto, biżuteria, sprzęty domowe, samochody – to zwykle lombardy przyjmują w zastaw. Następnie klient ma około 30 dni na spłatę pożyczki, czyli wykup zastawu. Niestety, nie zawsze dysponuje on odpowiednimi środkami na dokonanie wykupu. Lombard, w okresie trwania umowy, nie ma prawa handlować zastawem. Musi on jednak odpowiednio go zabezpieczyć. Jeśli klient dokona wykupu, to lombard i tak zarabia. Dlaczego? Właśnie ze względu na odsetki oraz prowizję. Jeżeli klient nie dokona wykupu, wtedy lombard może sprzedać zastawiony przedmiot. Na czym wtedy zarabia? Przede wszystkim na różnicy pomiędzy wartością pożyczki a ceną sprzedaży. Lombardy często dają jedynie 30-50% wartości rzeczy. Sprzedają ją natomiast po cenie rynkowej, zatem zarabiają minimum 50%. Jest to korzystna polityka szczególnie w przypadku naprawdę wartościowych przedmiotów.
Ile zarabia lombard?
W każdej działalności gospodarczej jest tak, że dochód właściciela stanowi różnicę pomiędzy przychodami, a kosztami. Przychodem są oczywiście środki pochodzące ze sprzedaży zastawów oraz odsetek i prowizji. Natomiast koszty to sprawa bardzo indywidualna. Najczęściej mamy do czynienia z kosztami wynagrodzeń czy wynajmu powierzchni handlowej. Lombardy nie przyjmują przedmiotów, których zabezpieczenie byłoby kosztowne. Jeżeli jednak chodzi o czysty zarobek, to może on wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Wszystko zależy od tego, co dokładnie przyjmuje lombard. Najlepiej zarabiają skupy samochodów czy laptopów. Nieco mniej skupy gsm, choć i zarobki też do niskich nie należą. Przychody zależą także od konkretnego okresu w roku. Ludzie najchętniej zaciągają pożyczki wtedy, gdy planują duże wydatki. Czas przedświąteczny, okres wakacyjny czy sezon remontowy to najlepsze okresy w roku dla lombardu. Przed świętami chętnie kupujemy też prezenty, natomiast przed rozpoczęciem roku szkolnego – laptopy. Samochody zaś chętnie kupujemy na wiosnę. To, w jakim okresie lombard ma najwięcej klientów, również wpływa na jego przychody. Najczęściej jednak lombardy zarabiają minimum kilka tysięcy złotych miesięcznie. W przeciwnym razie prowadzenie działalności byłoby zwyczajnie nieopłacalne. Jeżeli odejmiemy od tego koszty prowadzonej działalności, to właściciel powinien mieć do dyspozycji jeszcze około paru tysięcy dla siebie. Co więcej, lombardom daleko do miana instytucji charytatywnej. Klienci skarżą się, że proponowane kwoty za zastaw są bardzo niskie. To zaś wpływa na zarobki lombardu. Im większa różnica między kwotą pożyczki a ceną sprzedaży, tym dla lombardu lepiej. Oczywiście wszystko zależy od polityki cenowej danego punktu. Pamiętajmy, że lombardy nie mogą narzucać zbyt surowych cen, gdyż wtedy klienci przestaną chętnie do nich przychodzić.
Ile zarabia pracownik lombardu?
A ile zarabia miesięcznie pracownik lombardu? Tutaj już nie jest tak kolorowo. Zazwyczaj może on liczyć na wypłatę rzędu 2000-2200 zł miesięcznie. Pracownicy z większym stażem mogą otrzymać 2700 zł miesięcznie według danych GUS. Niemniej jednak biorąc pod uwagę rosnące koszty życia oraz przychody lombardu, nie jest to dużo. Tutaj warto zwrócić uwagę na fakt, iż aby pracować w lombardzie zwykle nie trzeba mieć żadnych specjalnych umiejętności. Wystarczy wykształcenie średnie oraz dyspozycyjność, gdyż lombardy pracują często do późnych godzin wieczornych.
Popularność lombardu
Dlaczego lombardy zarabiają aż tyle? Zwróćmy uwagę na rosnącą ich popularność. Klient co prawda nie otrzyma wysokiej pożyczki, ale nie musi jej wcale spłacać. Jest to duży plus w stosunku do firm pożyczkowych, które zwykle nakładają również duże odsetki i inne opłaty. Lombardy cieszą się popularnością szczególnie w dużych miastach oraz w naprawdę małych mieścinach. Szczególnie w okresach kryzysów gospodarczych pożyczka pod zastaw wydaje się ludziom być idealną formą finansowania wydatków. Czy rzeczywiście tak jest? Jedyne, co możemy stracić w lombardzie, to zastawiony przedmiot. Niestety, sama kwota pożyczki często wynosi zaledwie kilkadziesiąt złotych.