Jak nazywają się najważniejsze części samochodowe? Wiele osób po odebraniu prawa jazdy kompletnie nie rozumie nazewnictwa części samochodowych. Osoby takie zostały przeszkolone wyłącznie w kwestii paru elementów silnika. Wynikają z tego częste problemy na drodze, zwłaszcza jeśli zapalają się czerwone kontrolki. Może to stwarzać duże niebezpieczeństwo dla kierowcy, ale także innych kierujących. Znajomość nazewnictwa przydaje się w codziennym życiu. W końcu trzeba będzie umieć rozróżniać nasze części od części do aut japońskich i koreańskich. Jak nazywają się najważniejsze części samochodowe?
Silnik
Silnik to najważniejsza część samochodu, która wymienia pewną energię (np. cieplną w silniku Diesla) na energię mechaniczną. Silniki zaczynają przybierać coraz to nowe formy, żeby wspomnieć tylko zasilanie energią elektryczną. Najważniejsze z perspektywy rynku wciąż są jednak silniki spalinowe. Składają się one z kilku zespołów, które połączone są za pomocą kadłuba, który jest najcięższym i najważniejszym elementem silnika.
Ważną częścią silnika jest głowica, która pokrywa kadłub od dołu. Jej zadaniem jest zamykanie przestrzeni roboczej silników. Elementy mogą składać się z różnych materiałów, części KIA przykładowo stawiają na aluminium, ale można spotkać się też z żeliwem. Istotny jest też mechanizm tłokowo-korbowy, który wpływa na ruch specjalnego tłoka powodującego obracanie się wału korbowego. Istotny z punktu zamiany ruchu jest tutaj korbowód.
Sterowaniem wymiany ładunku w cylindrach zajmuje się mechanizm rozrządu, składający się z wałka rozrządu. Wszystkie części muszą być odpowiednio naoliwione, a zajmuje się tym odpowiednia pompa oleju. Jest to istotne z punktu widzenia łożysk gładzi cylindrowych oraz wału korbowego. Odpowiednią temperaturą silnika steruje układ chłodniczy w postaci chłodnicy. Gaźnik z kolei dostarcza silnikowi odpowiednią ilość powietrza i paliwa w idealnych proporcjach. Nagromadzone spaliny z cylindra muszą w końcu gdzieś się wydostać, a ich transportem zajmuje się kolektor wydechowy.
Do każdego zespołu i układy należy kilkanaście podzespołów, ale wiedza taka przekracza kompetencje przeciętnego kierowcy. Różnią się one w zależności od samochodu. Części do aut japońskich i koreańskich różnią wtedy od europejskich czy amerykańskich. Trzeba to wszystko uwzględnić przy kupowaniu podzespołów silnika.
Instalacja elektryczna
Dobry samochód nie ma szans działać bez sprawnego akumulatora. Należy on do układu zasilania auta, na który składa się też alternator. Samochody najczęściej wyposażone są w instalację elektryczną o napięciu 12V. Akumulator służy do magazynowania otrzymanej energii. Funkcją alternatora z kolei jest zaspokojenie zapotrzebowania energii elektrycznej wszystkich odbiorników w samochodzie. Przydaje się także przy ładowaniu akumulatora podczas postoju i rozruchu pojazdu.
Na instalację elektryczną składają się też wszelkie odbiorniki, takie jak: rozrusznik, układ zapłonowy, wszelkie oświetlenie w samochodzie oraz dodatkowe układy bezpieczeństwa. W przypadku tych ostatnich części samochodowe do Japończyków i Europejczyków mogą się różnić, ale najczęściej są to systemy ABS czy ESP. Rozrusznik to proste urządzenie składające się z zębatki, która służy do uruchomienia silnika. Układ zapłonowy wytwarza iskrę elektryczną między elektrodami świecy zapłonu, przez co zapala się mieszanka powietrzno-paliwowa.
Oświetlenie dzieli się światła mijania, którymi jeździ się przez większość czasu oraz światła dodatkowe: drogowe, pozycyjne czy hamowania. Części do aut koreańskich uwzględniają też np. światła przeciwmgłowe. Absolutnym obowiązkiem jest posiadanie świateł STOP.
Podwozie
Na podwozie składa się parę najważniejszych układów w całym samochodzie. Należą do nich układy hamulcowe, kierownicze, napędowe i zawieszenie. To ostatnie przydaje się zwłaszcza podczas nierównego terenu, gdzie można wpaść w uszkadzające samochodów koleiny.
Układ kierowniczy składa się z kolumny kierownicy, przekładni kierowniczej oraz specjalnego mechanizmu zwrotniczego. Kolumna kierownicza jest dwuczęściowym wałem, który biegnie od koła kierownicy na sam dół, gdzie łączy się ze wspomnianą przekładnią. Przydatne jest dodatkowe wspomaganie kierownicy, które uwzględniają m.in. części KIA. Poprawnie działający układ hamulcowy to z kolei podstawa bezpiecznego unikania kolizji na drodze.
Zobacz również:
Nadwozie i mniej ważne wyposażenie dodatkowe
Bardziej znane przeciętnemu użytkownikowi samochodu są części nadwozia. To przede wszystkim drzwi, którymi można dostać się do auta, ale też bagażnik z przodu oraz tyłu. Samochód nie obędzie się również bez zderzaków, które minimalizują skutki wypadków. Przed brudem auto chronią błotniki. Ważne są też odpowiednie wloty powietrza, żeby ludzie w środku mogli swobodnie oddychać.
Mniej istotne są wszelkie dodatki do wyposażenia wnętrz. Co prawda klimatyzacja może dodać w czasie upałów wiele zdrowia, ale już elektrycznie otwierane szyby to tylko mniej istotny dodatek. Wygodny jest system bezkluczykowego otwierania drzwi, który przyspiesza codziennie czynności. Podstawą są też wygodne fotele, bardzo często skórzane, które pomagają uniknąć bólu kręgosłupa. Niektóre części nadwozia mogą być dla kierującego równie istotne co silnik, system elektryczny czy podwozie.