Czego potrzebujesz, aby zrobić jeden krok w kierunku swojego marzenia i odbyć pierwszą samodzielną podróż na morzu? Kurs żeglarski w Szczecinie! Żeglarstwo to modne hobby dla miłośników rekreacji wodnej i podróży. Niektórzy pracują w specjalnych klubach, inni kupują własne jachty i stają się indywidualnymi podróżnikami. W każdym razie musisz być odpowiednio przeszkolony, aby uzyskać licencję żeglarza jachtowego.
Kursy online pomogą Ci zrozumieć podstawy żeglarstwa, zdobyć podstawy teoretyczne i przydatne porady praktyczne. Zdobędziesz praktyczną wiedzę o żeglarstwie i doskonalisz się pod okiem naszych doświadczonych instruktorów.
Kurs żeglarski w Szczecinie – czego potrzebujesz
Ośrodek szkoleniowy organizujący kursy żeglarstwa jachtowego w Szczecinie pomoże Ci zrozumieć świat i stać się przewodnikiem w tym trudnym zadaniu. Powiedzmy od razu, że możesz po raz pierwszy żeglować w każdym wieku. Niektórzy z nas są zaangażowani w ten niesamowity sport od dawna, a niektórzy z nas już lata temu postanowili połączyć swoje życie z żeglarstwem. Zapraszamy do nauki żeglarstwa jachtowego i zostania żeglarzem stolicy.
Lekcje żeglarstwa w Szczecinie – jak buduje się żaglówkę?
Każdy jacht składa się z kadłuba (część podwodna) i osprzętu żaglowego (część nawodna). Wszystko w kadłubie jest proste: dziób (przód), bok (środek) i rufa (tył). Zabawa zaczyna się na pokładzie, gdzie można obserwować żagle, takielunek i maszty, a także bomy, maszty i nie tylko. Przydatna jest znajomość terminologii morskiej. Innym dobrym powodem do poruszania się po terminologii morskiej jest to, że proces uczenia się (z wykorzystaniem lekcji wideo, podręczników i kursów mistrzowskich na żywo) odbywa się przy aktywnym udziale specjalnego słownictwa. Żagiel może mieć trzy nazwy, po jednym dla każdej liny. Ułatw sobie zapamiętanie terminów, drukując zdjęcie jachtu z napisami i wskazówkami.
Co musisz wiedzieć i jak to zrobić?
Standardowy kurs żeglarstwa jachtowego dla początkujących w Szczecinie powinien obejmować:
- Przygotuj swój jacht do startu.
- Uruchom silnik.
- Ustaw żagle.
- Manewrowanie i skręcanie.
- Opuść i podnieś kotwicę.
- Cumowanie ze zwolnieniem kotwicy i przedłużeniem do brzegu.
W trakcie zajęć badamy etapy rozwoju systemów pogodowych i nowoczesnych narzędzi prognostycznych. Analizujemy zagadnienia przygotowania do rejsu: bezpieczeństwo, zmiana organizacji, utrzymanie statku, życie jachtu. Podczas kursu żeglarskiego w Szczecinie dowiesz się, że przed rozpoczęciem należy sprawdzić gotowość jachtu: mechaniczną i elektryczną, czy nie ma wycieków oleju itp. Czasami zdarzają się nieprzewidziane okoliczności, dlatego najlepiej zachować ostrożność i wyeliminować oczywiste zagrożenia. Instruktor nauczy Cię postępowania w niestandardowych sytuacjach podczas tankowania i prowadzenia jachtu.
Każda instrukcja żeglugi rozpoczyna się rozdziałem wstępnym dotyczącym określenia siły, prędkości i kierunku wiatru oraz zasad stawiania żagli. Doświadczeni żeglarze nie potrzebują gadżetów, mają wyczucie wiatru. Po wstępnym przygotowaniu zaczyna się najtrudniejsza rzecz – obliczanie stawek. Tu równie ważną rolę odgrywa wiedza teoretyczna i doświadczenie praktyczne.
Cumowanie, kotwiczenie, temat Twojego kursu żeglarza jachtowego w Szczecinie
Transport kołowy – parkowanie, transport wodny – cumowanie. Ze względu na płynność wody nie wystarczy, aby jacht się po prostu zatrzymał. Będziesz potrzebować dodatkowych umiejętności obsługi lin cumowniczych, specjalnych lin syntetycznych lub lin stalowych przymocowanych do pokładu. Istnieje kilka sposobów na efektywne cumowanie: dziób, rufa.
Nieustanny przypływ nieustannie porusza jachtem. Tak więc kropka jest możliwa tylko przy użyciu kotew. Początkujący muszą opanować zarówno halsy, jak i halsy. W pierwszym przypadku napór wiatru na żagiel stopniowo maleje, a następnie stopniowo rośnie, nie utrudniając manewrowania. W drugiej rundzie mogą wystąpić niewielkie różnice. Linia wiatru wywiera stały nacisk na grot i należy kontrolować jego ruch. W przeciwnym razie możliwe są sytuacje awaryjne, niekontrolowane zachowanie jachtu, awarie.
Bezpieczeństwo na jachtach
Przed wyjściem w morze musisz mieć niezbędne informacje, aby bezpiecznie wrócić. Zasady bezpieczeństwa obejmują staranne przygotowanie techniczne jachtu oraz standardy postępowania. Pierwsza część to sprawdzenie silnika, opuszczenie włazu, odcięcie dopływu gazu. Drugi punkt dotyczy głównie zdrowia osobistego. Każdy członek załogi musi być świadomy swojej przewlekłej choroby i być wyposażony w odpowiednie leki na wypadek pogorszenia się choroby.
Żeglarski Kurs Żeglarski Szczecin – Sprzęt
Odzież noszona na jachcie musi przede wszystkim być zgodna z zasadami bezpieczeństwa i być praktyczna. Podstawową zasadą jest warstwowanie, pierwsza warstwa to bielizna termiczna, druga warstwa to termoaktywna (polar), a trzecia warstwa to odzież wodoodporna. Przydatne mogą być specjalne wodoodporne skarpety, okulary przeciwsłoneczne i rękawiczki. Oczywiście podczas Kursu Żeglarstwa Żeglarskiego w Szczecinie lekcje prowadzone są pod okiem doświadczonych instruktorów, którzy przekażą Ci wiedzę. Następnie, po zdaniu egzaminu, otrzymasz licencję żeglarza jachtowego, która pozwala na samodzielne prowadzenie jednostki pływającej po wodach śródlądowych.