Ozonowanie ile trwa? Ozonowanie pomieszczeń to usługa, która zdobywa ogromną popularność na przestrzeni ostatnich lat. Pozwala na skuteczne dezynfekowanie i czyszczenie różnej wielkości przestrzeni, skutecznie poprawiając jakość powietrza. W związku z tym powstaje wiele firm, które ją oferują. Na czym polega ozonowanie? Jak długo trwa? W jakich sytuacjach warto je wykonać?
Co kryje się pod nazwą ozonowanie?
Ozonowanie to specjalistyczna usługa, która opiera się na właściwościach ozonu. Ozon to gaz, który składa się z trzech cząsteczek tlenu. Procedura wykorzystywana jest do wielu celów. Przede wszystkim efektywnie dezynfekuje. Po drugie usuwa nieprzyjemne zapachy. Po trzecie niweluje pleśń, grzyby i inne drobnoustroje (ale nie ich przyczyny). Gdzie zatem znajduje zastosowanie? W pomieszczeniach, w których przebywają palacze, zwierzęta, a także w miejscach po zalaniach czy powodziach.
Czym charakteryzuje się procedura ozonowania?
W ozonowaniu najważniejszy jest tlen, który stanowi również podstawę naszego życia. Jest również elementem budującym niektóre związki organiczne (np. białka). Każda cząsteczka tlenu złożona jest z dwóch atomów, natomiast ozon z trzech. Trzeci z nich odgrywa tutaj kluczową rolę, ponieważ ma za zadanie odłączyć się od reszty i reagować z innymi związkami. Na czym to dokładnie polega? Wolny atom tlenu, który oddziela się od cząsteczki ozonu, rozbija substancje, dając tym samym początek nowym. Ozon jest silnie reaktywny, dlatego znajduje szerokie zastosowanie. Szczególnie w obszarach takich jak dezynfekcja czy neutralizacja zapachów. Jednocześnie może poważnie zagrażać zdrowiu. Aby uniknąć szkodliwych interakcji, należy używać go w specjalnym stroju ochronnym. Najlepiej zlecić ozonowanie firmie, która posiada odpowiednie przeszkolenie i sprzęt specjalistyczny.
Ozonowanie ile trwa?
Ciekawi Cię ile trwa ozonowanie? Skuteczne ozonowanie wymaga nawet kilkugodzinnej pracy ozonatora. Dokładny czas zależy przede wszystkim od metrażu pomieszczenia, ale także jakości urządzenia. W skrócie zadanie generatora polega na rozpuszczeniu gazu w powietrzu, co wymaga odpowiedniej ilości czasu. Jego cząsteczki poruszają się w powietrzu i trafiają nawet do zakamarków. Dzięki temu efektywnie usuwają zabrudzenia i brzydki zapach. Po zakończonej pracy urządzenie należy wyłączyć. Po tym czasie, jeśli w powietrzu pozostaje ozon, ulega samoistnemu rozpadowi. Po upływie około pół godziny można ponownie korzystać z pomieszczenia. Dopiero wtedy można też zacząć wietrzyć pomieszczenie. Na koniec pracownicy firmy, która zajmuje się ozonowaniem mieszkania , wykonują pomiar stężenia gazu. Dzięki temu można zapewnić bezpieczeństwo osobom korzystającym z obiektu. Jeśli pomiar wykaże dopuszczalny poziom ozonu, to można normalnie korzystać z pomieszczenia. Wciąż jednak może w nim występować charakterystyczny zapach jak po burzy. Czy ozonowanie należy powtarzać regularnie? Wiele zależy od tego, co jest przyczyną problemu. Aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów po remoncie, konieczny jest jednorazowy zabieg. W przypadku swądu spalenizny koniecznych jest nawet kilka sesji. Dym tytoniowy niwelowany jest po dwukrotnie wykonanej sesji. Jaka jest cena za ozonowanie? Wszystko zależy od powierzchni obiektu, a także intensywności problemu. Ozonowanie szkół może być droższe niż mieszkania ze względu na metraż. Te drugie kosztują w graniach 200-400 zł.
Czy ozonowanie pomaga?
Wiele osób podchodzi z dystansem do ozonowania. Tymczasem specjaliści uznają metodę za jedną z najskuteczniejszych w dezynfekcji i oczyszczaniu. Aby przyniosła oczekiwane skutki, należy jednak zadbać o dopełnienie podstawowych warunków. Po pierwsze uszczelnienie pomieszczenia, w którym jest wykonywana. Po drugie należy zapewnić odpowiedni poziom stężenia ozonu. Następnie należy ustalić optymalny czas działania ozonatora. W odniesieniu do dezynfekcji statystyki wskazują na skuteczność ozonowania w 99%. Warto jednak zaznaczyć, że nie usuwa przyczyn problemu. W związku z tym, jeśli nie wyeliminujemy źródła problemu, to będzie on powracał. To oznacza, że jeśli żyjemy w mieszkaniu, które ma wysoki poziom wilgoci, to można usuwać przykry zapach stęchlizny za pomocą ozonowania. Jednak po jakimś czasie wróci ponownie, ponieważ metoda nie niszczy pleśni, która go wywołuje. Jeśli zależy nam na skuteczności metody i niepowtarzaniu jej cyklicznie, należy pozbyć się głównego problemu. Dopiero później można zamówić ozonowanie. W ten sposób mamy pewność, że problem nie wróci za jakiś czasu. Brak pleśni jest także bezpieczny dla naszego zdrowia.
Podsumowując, ozonowanie wymaga odpowiedniego przygotowania i specjalistycznego urządzenia. Procedurą zajmują się przeszkolone osoby, które używają środków ochrony osobistej. Ozonowanie trwa około kilku godzin, ale dokładny czas uzależniony jest oczywiście od kilku czynników. Po zakończeniu procedury należy pomieszczenie zamknąć i pozostawić na około pół godziny. Po tym czasie należy je wietrzyć. Na koniec pracownik firmy ozonującej wykonuje pomiar stężenia ozonu w powietrzu. Dopiero ten etap kończy całą procedurę.