Rekuperacja – wentylacja z masą dodatkowych korzyści. Rekuperacja to mechaniczna wentylacja wraz z odzyskiem ciepła. Standardowa grawitacyjna wentylacja działa na zasadzie ciągu wytwarzanym przez kominy. Jednak ma to sporo wad (np. wychładzanie domu, nieusuwanie wilgoci z pomieszczeń). Rekuperacja działa na zasadzie ruchu powietrza wytwarzanego przez rekuperator. Urządzenie to umożliwia wymianę brudnego (zawilgoconego, nasyconej dwutlenkiem węgla) powietrza na czyste i świeże przy jednoczesnym odzysku zgromadzonego w nim ciepła.
Zasada działania rekuperacji
Zainstalowany rekuperator wciąga powietrze jednocześnie w dwóch kierunkach. Pierwszy strumień to powietrze zimne i czyste pochodzące z zewnątrz budynku. Drugie to strumień powietrza ciepłego, zużytego i brudnego pochodzącego z wnętrza pomieszczeń przez anemostaty. Obydwa strumienie spotykają się ze sobą w wymienniku ciepła (rekuperatorze) nie mieszając się ze sobą, z uwagi na to, iż każde z nich płynie innym kanałem w rekuperatorze. Ciepłe powietrze przepływa przez wymiennik ciepła zostawiając przy tym w nim posiadane ciepło, natomiast zimne powietrze przejmuje to ciepło z powrotem. Od rekuperatora za sprawą kanałów wentylacyjnych o rozmaitej średnicy świeże powietrze rozprowadzane jest po całym domu, natomiast brudne wydalane na zewnątrz budynku. Proces rekuperacji umożliwia nie tylko ogrzanie czystego powietrza z zewnątrz, ale także warunkuje wyeliminowanie z powietrza alergenów i zanieczyszczeń. Dzięki temu proces ten ma ogromna przewagę nad zwykłym otwieraniem okien w domach. Można zapomnieć również o sąsiadach palących paliwem niskiej jakości, gdyż filtry w rekuperatorze dostarczą do domu jedynie czyste powietrze.
Rekuperacja vs wentylacja grawitacyjna
Różnica w działaniu
Wentylacja grawitacyjna, w odróżnieniu do rekuperacji, nie potrzebuje do działania żadnego urządzenia. Opiera się jedynie na systemie istniejących kominów. Rekuperacja działa na zasadzie dwóch strumieni powietrza przechodzących przez rekuperator. Wentylacja grawitacyjna natomiast opiera się tylko na jednym strumieniu wytwarzanym za pomocą różnicy ciśnień pomiędzy wnętrzem a otoczeniem budynku. W tym przypadku kominy wyciągają brudne powietrze poza budynek, natomiast czyste powietrze napływa przez szpary w oknach, drzwiach oraz przez wywietrzniki.
Odzysk ciepła i energooszczędność
Od razu nasuwa się pierwsza przewaga rekuperacji nad wentylacją grawitacyjną. Otóż w przypadku tej drugiej, ciepłe powietrze z domu zostaje wydalone na zewnątrz bez możliwości jego odzysku, jak to ma miejsce w przypadku rekuperacji. Równocześnie do domu dostaje się zimne powietrze, które niestety trzeba ogrzać. Podczas rekuperacji dzięki równoczesnym odzyskowi ciepła możliwa jest duża oszczędność energii (aż na poziomie 30%) potrzebnej do ogrzania napływającego powietrza do komfortowej temperatury.
Filtrowanie, komfort i zdrowie
Kolejną sprawą jest to, że wentylacja grawitacyjna, w przeciwieństwie do rekuperacji, nie filtruje napływającego powietrza. W przypadku, gdy na zewnątrz znajduje się masa alergenów, smogu, pyłu i dymu. Otwierając okno wszystkie te składniki dostaną się do wnętrza domu. Rekuperacja doskonale radzi sobie z tym problemem, całkowicie eliminując zanieczyszczenia z napływającego powietrza.
Budownictwo pasywne, energooszczędne
Ostatnią sprawą jest nowy sposób budownictwa, będący gwoździem do trumny dla standardowej wentylacji. Otóż wentylacja grawitacyjna sprawdzi się w przypadku, gdy stolarka drzwiowa i okienna jest nieszczelna i przepuszcza powietrze z zewnątrz budynku. Obecnie coraz częściej stosuje się budownictwo energooszczędne i pasywne, w którym eliminuje się mostki cieplne, czyli miejsca straty ciepła (nieszczelne okna czy drzwi i nie tylko). W przypadku energooszczędnego domu rekuperacja nie pozostaje wyborem, a koniecznością.
Rekuperacja – zestawienie korzyści
- oszczędność energii w celu ogrzewania domu do wymaganej, komfortowej temperatury – nawet na poziomie 30%;
- filtrowanie napływającego z zewnątrz powietrza z pyłków, co jest bardzo ważne z punktu widzenia komfortu alergików i ich zdrowia;
- wyeliminowanie zanieczyszczeń napływających z zewnątrz budynków – np. smogu, dymu z kominów sąsiadów czy też spalin z przejeżdżających samochodów itp.;
- wyeliminowanie hałasu dostającego się przez otwarte okno, w przypadku jeśli dom umiejscowiony jest zaraz przy drodze;
- możliwość sterowania ilością strumienia powietrza wyciąganego na zewnątrz i nawiewanego do wewnątrz – posiadanie pełnej kontroli nad posiadaną instalacją;
- wentylacja pomieszczeń w budynku na żądanie – możliwość szybkiego przewietrzenia pomieszczeń w razie konieczności;
- możliwość błyskawicznego usuwanie wilgoci z pomieszczeń, a co za tym idzie eliminacja problemu mokrych luster i okien, grzybów na ścianach (szczególnie w pomieszczeniach kuchni oraz łazienkach);
- błyskawiczne i sprawne pozbywanie się nieprzyjemnych/kłopotliwych zapachów powstałych w WC, czy też w pomieszczeniach kuchennych – podczas przyrządzania posiłków.
Rekuperacja – kiedy montaż?
O montażu rekuperacji powinno myśleć się już na etapie budowy domu. Oczywiście, możliwe jest również zainstalowanie systemu rekuperacji w domu już istniejącym – jednak wiąże się to ze znacznie większymi kosztami i dłuższym okresem montażu takiego systemu.