W jaki sposób zbudowany jest komputer? Nie da się ukryć, że budowa komputera nie należy do najłatwiejszych. Wewnątrz znaleźć można wiele różnych komponentów, które jedynie połączone w całość, umożliwiają prawidłowy rozruch komputera. Wiedza na temat wszelkich podzespołów jest bardzo istotna, bowiem umożliwia zdiagnozowanie podstawowych usterek, a także w razie potrzeby ułatwia wybór np. pomiędzy dyskiem SSD i HDD.
Jakie części znaleźć można zdejmując obudowę? Czy, jest procesor i jakie pełni funkcje? Co jest lepszym wyborem – dysk SSD czy HDD? Dlaczego karta graficzna jest tak istotnym elementem w naszym komputerze? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Jakie podzespoły znaleźć można wewnątrz obudowy?
Kiedy po raz pierwszy zdecydujemy się odkręcić obudowę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przestraszymy się tak dużej ilości wszelkich komponentów. To prawda, ilość mikroukładów jest w tym przypadku przytłaczająca. Jednakże, jeśli wydzielili byśmy jedynie te najważniejsze części, wówczas okaże się, że nauka budowy komputera staje się znacznie bardziej przyswajalna. W praktyce znaleźć można takie podzespoły, jak: karta graficzna, płyta główna, procesor, karta dźwiękowa, karta sieciowa, dysk SSD (lub HDD), pamięć RAM, zasilacz, a także kilka innych, mniej istotnych części. Każda z nich jest niezwykle ważna, a jej brak oznaczałby niemożność prawidłowego uruchomienia lub dużą stratę pod względem funkcjonalności. Oprócz tego, że wiemy, jakie części znajdują się wewnątrz obudowy, warto jeszcze doinformować się, za co odpowiedzialne są najważniejsze komponenty.
Procesor- czym jest, jak wygląda i za co odpowiada?
Procesor to jedno z najistotniejszych urządzeń, które z pewnością jest doskonale znane wszystkim osobnikom. Jednakże nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak istotną rolę odgrywa CPU i za co odpowiada w naszym komputerze. Przede wszystkim wytłumaczmy sobie, dlaczego procesor często nosi miano „mózg komputera”. Chodzi w tym przypadku o to, że jest on odpowiedzialny za koordynowanie pracą pozostałych komponentów. W konsekwencji mamy do czynienia z czuwaniem nad prawidłową pracą innych części. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że w przypadku awarii procesora, uruchomienie i praca innych podzespołów jest niemożliwa. Jakie funkcje pełni jeszcze procesor? Odpowiedzialny jest za wykonywanie wszelkich poleceń, a także za przetwarzanie procesów. Dodatkowo wykonuje obliczenia, zaczynając od tych najłatwiejszych, kończąc na tych najbardziej zaawansowanych. Budowa CPU jest bardzo charakterystyczna, dlatego odkręcając obudowę bez większych problemów jesteśmy w stanie rozpoznać ten komponent. W praktyce jest to niewielkich rozmiarów kwadrat, który po jednej stronie posiada logo producenta (ewentualnie dodatkowo nazwę modelu), natomiast po drugiej widoczne są cienkie igiełki, które rozmieszczone są w równych od siebie odległościach. Pełnią one funkcję wyprowadzeń do płyty głównej. Wybierając procesor pod uwagę należy brać ilość rdzeni, częstotliwość taktowania, a także architekturę. W tym pierwszym przypadku standardem są procesory czterordzeniowe, natomiast jeśli chodzi o taktowanie, jest to pewne określenie szybkości działania CPU.
Dysk twardy SSD czy HDD?
Kiedy kupujemy komputer, bądź składamy go sami, mamy do wyboru dysk SSD i dysk HDD. Wybór w tym przypadku nie należy do najłatwiejszych, dlatego też warto wcześniej się dokładnie zastanowić. Jeśli chodzi o dysk SSD, mamy do czynienia z dość dużą szybkością działania, niestety jest to droższe rozwiązanie, a wolnego miejsca jest stosunkowo mniej. W przypadku dysku HDD wygląda to odwrotnie- niska cena, duża ilość wolnej pamięci lecz wolne działanie. Podjęcie ostatecznej decyzji powinno być uzależnione od tego, z jakim sprzętem mamy do czynienia. Jeśli jest to starsze urządzenie, wówczas idealnie sprawdzi się tańszy dysk HDD. Jednak jeśli nasz komputer warty jest fortunę, wówczas bez większego zastanowienia należy zdecydować się na dysk SSD. Co ciekawe, coraz częściej spotykane są rozwiązania, w których oba dyski stosowane są w jednej obudowie. W praktyce wygląda to tak, że na dysku SSD przechowywany jest system operacyjny, co umożliwia szybkie i stabilne działanie systemu, natomiast inne dane, jak chociażby gry, zdjęcia i filmy, przechowywane są na tańszym dysku HDD.
Karta graficzna – dlaczego jest tak istotna?
Ostatnim komponentem, który warto wziąć pod uwagę, jest karta graficzna. Jest to podzespół, bez którego co prawda możliwe byłoby prawidłowe uruchomienie komputera, jednakże straciłby przy tym dużo na swojej funkcjonalności. Karta graficzna bowiem umożliwia wyświetlanie obrazu na ekranie. Oprócz tego GPU jest szczególnie istotne dla wszystkich graczy komputerowych. Dlaczego? Karta graficzna jest odpowiedzialna za jakość i płynność grafiki 3D, która to właśnie wykorzystywana jest w większości gier. Dlatego jeśli zależy nam na płynnej rozgrywce, warto zainwestować więcej funduszy w ten element.